Marzec 26

Kuchnia polska to bogactwo smaków

rogaliki maślane

Gdy myślimy o polskiej kuchni, nasuwa się nam na myśl niedzielny obiad u babci – rosół, pierogi, kotlet schabowy i ziemniaczki. To prawda, te potrawy są charakterystyczne dla naszego narodu, ale nie jedyne. Polskie potrawy to bogactwo smaku i różnorodności. Wiąże się to z długą historią naszego kraju i podziałami regionalnymi.

Potrawy polskie składają się w dużej mierze z warzyw. Są to zdrowe i smaczne posiłki. Kto nie kocha słynnych gołąbków? Pierogi oczarowały swym smakiem inne kraje, a na ich cześć powstała nawet piosenka w języku angielskim! Żurek i liczne zupy takie jak ogórkowa, grzybowa, grochowa są znane każdemu Polakowi. Tradycyjne wigilijne potrawy są pałaszowane ze smakiem. Znamy to z doświadczenia, kiedy zjeżdża się rodzina,a po krótkim czasie większość jedzenia znika ze stołów. Ogórki kiszone, flaki, kapusta kiszona także spotykają swoich miłośników.

Bogactwo kuchni polskiej może napawać dumą Polaków. Nie mamy się czego wstydzić. Warto wspomnieć, że istnieją także polskie desery. Najpopularniejsze ciasta takie jak makowiec, sernik, babka są potrawami wartymi grzechu. Na stole często spotykamy je obok słynnej polskiej wódki. Coraz częściej spotykamy restauracje serwujące jedynie polskie dania. Wcześniej na każdym rogu ulicy można było spotkać kuchnie chińskie, włoskie czy nawet japońskie. Teraz pojawia się moda na narodową kuchnię. Pierogarnie możemy spotkać już nawet w małych miasteczkach. Jest to pozytywne zjawisko, bo nie mamy się czego wstydzić, a wręcz powinniśmy się chwalić tym, co oferuje nasza kultura.

Jest to doskonały pomysł dla turystów, którym przybliżona zostanie polska tradycja i kultura. Dzięki temu poznają charakterystyczne smaki. Polska kuchnia na arenie międzynarodowej osiąga coraz wyższe notowania. Dzięki swej oryginalności w końcu odnajduje większą ilość miłośników. Jest to pozytywne zjawisko, bo zasługuje na sławę i uznanie.


Tagi: , , ,
Copyright 2016. All rights reserved.

Opublikowano 26 marca 2019 przez admin in category "Kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *