luty 12

Historia nowoczesnej diagnostyki obrazowej

Acuson

W poniższym artykule przedstawiono najważniejsze dokonania w dziedzinie diagnostyki obrazowej na przestrzeni ostatnich 50 lat. Niestety niewielka objętość tego artykułu nie pozwala na przedstawienie tego zagadnienie w sposób szczegółowy.


Aparat USG wysyła fale ultradźwiękowe, których sposób rozpraszania zależy od tego na jaka tkankę napotykają. W zależności od tego tworzony jest obraz na ekranie monitora. Obraz taki może być bardzo niewyraźny i niesie niewiele informacji kiedy jest oglądany przez zwykłego pacjenta. Jednak specjalista, który zna anatomię a także widział setki jeśli nie tysiące tego rodzaju badań, może wyciągnąć z niego wiele cennych informacji. Wynalazcą tego urządzenia była zachodnia firma Acuson.

Kolejną generacją badań obrazowych jest tomografia komputerowa. Jej wprowadzenie miało miejsce dzięki wynalezieniu komputerów zwanych mózgami wtedy elektronowymi. Tomograf wykonuje setki zdjęć RTG pod różnymi kątami, dzięki czemu komputer może potem stworzyć jeden obraz, często trójwymiarowy, z wielu przekrojów. Dodatkowo można pacjentowi podać kontrast co pozwoli dużo bardziej szczegółowo zobaczyć na przykład naczynia w mózgi. Z powodu słabej mocy obliczeniowej komputerów 30 lat temu przetwarzanie obrazu nie mogło korzystać z bardzo zaawansowanych algorytmów. Dzięki postępom informatyki ta przeszkoda już została pokonana.

Następnym wynalazkiem był rezonans magnetyczny, a ostatnim krzykiem mody jest PET – pozytonowa tomografia emisja, która jest najdokładniejszym i najbardziej nowoczesnym badaniem.

Zobacz więcej: Trimed.pl | Aparat USG Acuson

Tagi: ,
Copyright 2016. All rights reserved.

Opublikowano 12 lutego 2018 przez admin in category "Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *