marzec 3

Płyty ogniotrwałe

płyty ogniotrwałe

Urządzenia, które podczas wykonywania swojej pracy wykorzystują olbrzymie temperatury, pochodzące z ognia, jak np. piece przemysłowe, piece akumulacyjne, nośniki spiral grzejnych itp., wymagają budowy z odpowiednich materiałów, które będą odporne na działanie wysokich temperatur. Urządzenia takie wykorzystują tzw. płyty ogniotrwałe, które są specjalnie projektowane na potrzeby tolerowania ekstremalnie wysokich temperatur.

Płyty ognioodporne potrafią wytrzymać temperatury od 1260 stopni Celsjusza, do 1600 stopni Celsjusza. Zaprawa ognioodporna zastosowana w tych materiałach konstrukcyjnych, zawdzięcza swoją moc dzięki procesowi formowania próżniowego z wykorzystaniem połączeń włókien ze spoiwami organicznymi i nieorganicznymi. Płyty ognioodporne mogą występować w kilku odmianach: płyty z włókna ceramicznego, krzemianowo-wapniowe, wermikulitowe oraz tzw. płyty SiC, które wyprodukowane są z węglika krzemu.

Płyty ogniotrwałe mogą być również montowane w ścianach domów i mieszkań, stanowiąc idealną izolację i ochronę przeciwpożarową. Wyprodukowanie płyty ognioodpornej wymaga specjalistycznej wiedzy, dostępu do odpowiednich urządzeń gwarantujących właściwy proces technologiczny. Zastosowanie takich materiałów może być naprawdę różnorakie. Zazwyczaj występują one jako części maszyn pracujących w olbrzymich temperaturach, lecz znajdą i zastosowanie jako materiały przeciwpożarowe.

Tagi: , ,
Copyright 2016. All rights reserved.

Opublikowano 3 marca 2016 przez admin in category "Budownictwo", "Przemysł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *