luty 15

Pochówek i kremacja zwłok – jak wygląda to w Polsce?

kremacje zwłok Kraków

Coraz więcej osób w Polsce zastanawia się czy w przyszłości nie skremować zwłok. Niektórych przeraża fakt przemiany ciała w ziemi, innych odstrasza cena pochówku. Czym różni się tradycyjna ceremonia pogrzebowa od ceremonii z urną? Jak wyglądają kremacje zwłok?

Pogrzebowi zawsze towarzyszą emocje, lecz z technicznego punktu widzenia każdy jest podobny: sama ceremonia przebiega zwykle w kościele lub domu pogrzebowym, a po niej ciało przenoszone jest na cmentarz, na którym dokonany zostanie pochówek. Trochę inaczej jest w przypadku kremacji. Polskie prawo opiera się nadal na przepisach z 1959 roku, które precyzują gdzie zmarły może być pogrzebany. Miejscem ostatniego spoczynku mogą to być groby ziemne, murowane, katakumby lub morskie fale. Po kremacji ciało zmarłego może też znaleźć spoczynek w kolumbarium, specjalnym miejscu na urny, znajdującym się na większych cmentarzach. Inne miejsca przechowywania prochów są niedozwolone, o ile pozwolenia nie wyda minister właściwy ds. budownictwa w porozumieniu z ministrem zdrowia. Samowolne rozsypywanie prochów zmarłych jest karalne.

W przypadku pogrzebów katolickich sprawa pochówku nie jest taka jasna. Stanowisko Kościoła nie gani za spalanie zwłok, jednak namawia do tradycyjnego pochówku, który nie jest uważany za pozostałość po pogańskich obrzędach spalania zmarłych. Idealnie zatem by było, by godnie pożegnać zmarłego w kościele podczas mszy św. i dopiero wtedy spopielić ciało i złożyć w urnie. Aby poddać ciało zmarłego kremacji, potrzebna jest poza aktem zgonu także zgoda zmarłego lub rodziny.

Zobacz też: Kremacje zwłok Kraków | Epitafium.Krakow.pl

Tagi: ,
Copyright 2016. All rights reserved.

Opublikowano 15 lutego 2018 przez admin in category "Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *