luty 9

Wstrząsy sejsmiczne a projektowanie budynków

geotechnika

Projektowanie architektoniczne na terenie zagrożonym wstrząsami sejsmicznymi wymaga od architekta specjalistycznej wiedzy na temat takich zagrożeń. Przede wszystkim projekt budowlany musi zawierać system stabilizacyjny, aby budynki mogły wytrzymać silne trzęsienia ziemi i nie rozsypały się jak przysłowiowy domek z kart.

W takich krajach jak na przykład Turcja, Japonia, Iran, Włochy, Rumunia czy Grecja jest to szczególnie ważne ze względu na częste wstrząsy sejsmiczne. Dla architekta wstrząsy sejsmiczne to sprawdzian jego wiedzy i metody projektowania.

Myli się ktoś, kto sądzi, że problem wstrząsów sejsmicznych nie dotyczy terenów Polski. To łudzące przekonanie. Poruszanie się płyt litosfery czy naprężenia w górotworze to zjawisko występujące także w Polsce. W takich regionach jak okolice Bełchatowa czy Górny Śląsk działalność kopalni węgla powoduje wstrząsy sejsmiczne i stanowi potencjalne zagrożenie dla istniejących oraz powstających budynków.

Programy do projektowania pozwalają przeanalizować różne warianty projektowanych budynków. W każdym projekcie priorytetem jest to, aby budynek był stabilny i bezpieczny dla ludzi. Dlatego tak ważną dziedziną w budownictwie jest geotechnika i badanie zachowań gruntów.

Tagi: , , ,
Copyright 2016. All rights reserved.

Opublikowano 9 lutego 2016 przez admin in category "Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *